- Top Selling Brands -
FEATURED PRODUCTS
Kugoo DMAX Electric Scooter
KUGOO G-Booster Electric Scooter
Kugoo G5 Plus Electric Scooter 67V 20Ah with 1200W Dual Motor & Removable Battery
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | Kugoo G5 Plus |
| Motor Power | Dual 1200W (2400W Total) |
| Maximum Speed | Up to 65 km/h |
| Range | Up to 65 km |
| Battery Capacity | 67V 20Ah Lithium Battery (Removable) |
| Charging Time | 6–8 Hours |
| Drive Type | Dual Motor Drive |
| Wheel Size | 10 Inch Pneumatic Tires |
| Braking System | Mechanical + Electronic Brakes |
| Suspension | Dual Shock Absorbers |
| Max Load Capacity | Up to 120 kg |
| Scooter Weight | Approx. 38 kg |
| Frame Material | Carbon Fiber |
| Lighting | Front LED + Rear Lights |
| Display | Smart LCD Display |
| Foldable | Yes |
| Usage | City & Off-Road Riding |
Kugoo Kirin C1 PLUS
Kugoo Kirin C1 Plus Electric Scooter Small Harley 500W 35Km Range 45Km speed
| Specification | Details |
|---|---|
| Motor Power | 500W |
| Maximum Speed | 45 km/h |
| Range | Up to 35 km |
| Battery Type | Lithium Battery |
| Charging Time | 5–6 Hours |
| Wheel Size | 12–13 Inch Pneumatic Tires |
| Braking System | Front & Rear Disc Brakes |
| Suspension | Hydraulic Shock Absorbers |
| Max Load Capacity | Up to 120–130 kg |
| Scooter Weight | Approx. 20–21 kg |
| Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Lighting | Front LED, Rear Light, Turn Signals |
| Seat | Removable & Adjustable |
| Handlebar | Adjustable Height |
| Foldable | Yes |
| Storage | Rear Basket |
| Water Resistance | IPX4 (Light Rain) |
Kugoo Kirin C2 Pro
KUGOO KIRIN G1 Electric Scooter 2000W Dual Motor 65km max speed 65Km Range
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Kugoo Kirin |
| Model | G1 |
| Motor Power | Dual 1000W (2000W Total) |
| Battery | 52V 18.2Ah Lithium Battery |
| Top Speed | Up to 65 km/h |
| Range | Up to 60–65 km per charge |
| Charging Time | 8–10 Hours (Dual Charging Supported) |
| Speed Modes | 3 Modes (37 / 54 / 65 km/h) |
| Brake System | Front & Rear Disc Brakes + EABS |
| Suspension | Front & Rear Shock Absorption |
| Tire Size | 10-inch Pneumatic Off-road Tires |
| Max Load Capacity | Up to 150 kg |
| Climbing Ability | Up to 15–35° |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Display | Smart LCD/OLED Display |
| Lighting System | Front LED + Rear Light |
| Water Resistance | IP54 |
| Scooter Weight | Approx. 31 kg |
| Foldable | Yes |
Kugoo Kirin G2 Max
Kugoo Kirin G2 Pro
Kugoo Kirin G2 Pro Max
Kugoo Kirin G3 Pro Electric Scooter
Kugoo Kirin G4 Pro 2024
- ABOUT US -
Rely on over 20 years of experience!
Visit us to find your perfect bike today!
Bicycle & E Scooter
Best Quality Products
Fast Delivery
Within 24-48 Hours
Professional Assembly
Best Bike Fitting
24 / 7 Support
24/7 Contact Support
- Top Selling Bikes -
FEATURED PRODUCTS
ALVAS Speedo 700 Road Bike
ALVAS X-Race 700 Road Bike
ASTER 29″ Adult Mountain Bike
Aster Baby Boy Bike 12″
Aster Baby Boy Bike 12″
Aster Baby Girl Bike 18″
Aster BMX 20″
ASTER Full Alloy Mountain Bike 26″
ASTER Mini Foldable Bike 16″
Features:
- Type: ASTER Mini Foldable Bike
- Color: Red and Black
- Adjustable: Seat and Handle
- Bike Brake Type: Disc Brake
- Bicycle Type: Adult Bike
- Wheel Size: 16 Inch
- Number of Speeds: 7
- Frame Material: Steel
- Gear: Shimano
- Product Weight: 10kg
ASTER Phoenix Cavalier Full Alloy Mountain Bike 26″
Features:
- Brand: ASTER
- Type: Mountain Bike
- Color: Grey / Red / Green
- Adjustable: Seat
- Bike Brake Type: Rim Brake
- Bicycle Type: Adult Bike
- Wheel Size: 26 Inch
- Number of Wheels: 2
- Number of Speeds: 21
- Frame Material: Aluminum
- Gear: Shimano
ASTER Phoenix Mountain Bike 24”
ASTER Phoenix Mountain Bike 26”
- We Offer -
Bike Service
& Repair
1. Tune-ups & builds
We have all the necessary parts to create a bike that fits you perfectly
03. Adjust & install
Need a bike repair? We offer a range of spare parts and quality service
02. Personal bike fit
Adjusment of height, pedals, handlebar for the most comfortable ride
04. Pickup & Dropoff
Not free to bring bike in shop? No Worry! We have Pickup and Dropoff service as well
- Testimonials -
See What They Said About Us
We strives to give the best customer service possible. We believe every customer should feel welcome and comfortable in our shops. Here are a few honest reviews we have received from happy customers.
"I was looking a scooter shop in DIP and I found this shop online on Google, I go to buy 1 scooter for my boy and fix my bicycle also they are so professional and talk very nicely. Highly recommended"
“I brought my own sandsheet for little bit change and I was surprised they did it great. Very nice service and most welcoming. Also they respect whatever you like. Most of all very affordable.”
“Very affordable and best prices electric scooter shop in DIP 1, I'm very happy with their services. Thanks WB Bicycles”
- Our Blog -
Read Our Latest Articles
Essential Bike Maintenance Tips for Beginners
Cycling is an enjoyable and healthy activity, but to keep your bike performing well and prolong its…
Best Bike for Occasional Use: Finding the Right Ride
When it comes to choosing a bike for occasional use, it’s essential to find a balance…
WB Bicyces: Your One-Stop Shop for Cycling Adventures in Dubai
Dubai is a city that’s known for its extravagant lifestyle, towering skyscrapers, and cutting-edge…