Model: Big Harly
Battery: 60volt
Motor: 2000watts
Speed: 60 to 70km/h
Km range: 30 to 35 km
Weight capacity: 120kg
Box dimensions: 171x38x78cm
3.200,00 د.إ Original price was: 3.200,00 د.إ.2.800,00 د.إCurrent price is: 2.800,00 د.إ.
Model: Big Harly
Battery: 60volt
Motor: 2000watts
Speed: 60 to 70km/h
Km range: 30 to 35 km
Weight capacity: 120kg
Box dimensions: 171x38x78cm
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Kugoo Kirin |
| Model | C2 Pro (Harley Style) |
| Motor Power | 1200W Brushless Motor |
| Battery | 48V 18.2Ah Lithium Battery |
| Top Speed | Up to 50–55 km/h |
| Range | Up to 55–60 km per charge |
| Charging Time | 6–8 Hours |
| Brake System | Front & Rear Hydraulic Disc Brakes |
| Suspension | Dual Suspension System |
| Tire Size | 12–14 inch Pneumatic Tires |
| Max Load Capacity | Up to 150–200 kg |
| Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Frame Material | High-strength Steel/Alloy |
| Display | Smart LCD Display |
| Lighting System | Front & Rear LED Lights |
| Seat | Large Comfortable Seat |
| Scooter Weight | Approx. 43–50 kg |
| Foldable | No / Semi-Foldable |
Welcome to Electric Scooter UAE, your hub for everything cycling! We provide a diverse range of bikes and accessories for every rider, complemented by expert services to elevate your experience. Become part of our community and embrace the joy of riding!
08:00AM - 11:00 PM
Copyright © 2024 Electric Scooter UAE. All Rights Reserved